Ing. Josef Salač

Již odmala jsem byl fascinován přírodou a lidmi. To mě dovedlo ke studiu zahradní a krajinné architektury, která tyto dva aspekty propojuje. Vystudoval jsem obor Zahradní tvorba na České zemědělské univerzitě a v rámci studia jsem absolvoval rok studia na Copenhagen University v Dánsku, kde jsem studoval obory Green Space Management a Landscape Planning. Cílem NATURE FACTORY je přinést přírodu lidem a dovést lidi k přírodě k oboustrannému prospěchu.

Díky svým znalostem i množství času stráveného v přírodě se snažím porozumět přírodním mechanismům a aplikovat je ve svých projektech.
Zaměřuji se zejména na vhodný výběr rostlin, ze kterých skládám přírodě podobný ekosystém, a snažím se maximálně využít potenciál místa a lokálně dostupných zdrojů.

Cílem je vždy vytvořit v určitém místě a pro konkrétní uživatele nejlepší možné řešení, které zároveň bude rozvíjet ekologické hodnoty prostoru.

Tyto mechanismy a postupy jsou univerzální, ať už se jedná o balkon, terasu, malou zahradu, vnitroblok nebo park.

...JAK PRACUJI...

Venkovní obýváky


Při spolupráci s klienty se nesoustředím pouze na design, ale také na edukační proces, který vede k dlouhodobě udržitelnému a funkčnímu výsledku. Spolupráce s klientem umožňuje řešení šité na míru s důrazem na provázanost mezi vnějším a vnitřním prostorem.

Pokud máte pouze malý venkovní prostor, jako je terasa, balkon, dvorek a nebo malá zahrádka, máte jedinečnou příležitost proměnit ho v útulné osobité místo. Můžete tento prostor zhodnotit, rozšířit svůj domov a vytvořit si to, čemu s oblibou říkám venkovní obývák. Žádný prostor není tak malý, že by se nemohl stát krásným a užitečným. Zamysleli jste se někdy nad tím, co od svého venkovního prostoru chcete a co od něj potřebujete? Výsledky naší společné diskuse nad těmito tématy jsou základním výchozím bodem každého projektu.

Vnímání souvislostí


V projektech se nesoustředím jen na prostor samotný, ale i na propojování lidí, ekonomických, sociálních, ekologických a historických souvislostí, protože ty se vzájemně ovlivňují. Projekt by měl vytvářet příjemné a funkční zázemí pro relaxaci a sdílení, které se bude v čase rozvíjet.

JSME SOUČÁSTÍ PŘÍRODY


I uměle vytvořený urbanizovaný prostor je totiž součástí přírody. Žádný pozemek či prostor není tak malý, aby nemohl zprostředkovat ekologické hodnoty a podporovat druhovou rozmanitost, zejména pokud je vhodně začleněn do okolní zelené infrastruktury. Vytvořme a podpořme společně kus přírody, která bude v čase prosperovat !

CHYTRÝ VODNÍ MANAGEMENT


Chytré řešení vodního režimu na daném místě a manipulace s dešťovou vodou může zmírnit stále častější povodňové vlny tím, že vodu přímo zadrží na místě nebo alespoň zpomalí její odtok. Zadržená voda může být poté využita v suchých obdobích nebo pro potřeby domácnosti či průmyslu. Zajímá Vás, jak byste tímto způsobem mohli pomoci a profitovat i Vy?